Seriály, ktoré vás možno obišli, no ešte je čas to napraviť

Autor: Simona Sopiaková | 17.4.2019 o 17:10 | Karma článku: 2,61 | Prečítané:  1043x

Posledné roky nám priniesli niekoľko vysoko kvalitných seriálov, za ktorých produkciou stojí najmä Netflix, či HBO. Za ich úroveň sa tvorcovia naozaj nemusia hanbiť, no napriek tomu niektoré z nich unikli diváckej pozornosti.

Zatiaľ čo európske filmy kvalitatívne rastú alebo si svoju tradičnú úroveň minimálne udržiavajú, úroveň tých amerických neustále klesá. Väčšinu produkcie tvoria jednohubky, ktoré sú akurát tak dobré na zabitie voľného času po náročnom dni v práci, kedy svoje mozgové bunky už príliš nechcete zaťažovať. Za hodinu a pol si stihnete vychutnať malé slané radosti, ktoré v sále narobia pekný bordel, popritom skontrolovať na mobile, či vám niekto nenapísal a napriek tomu ostávate stále v obraze. Pretože dej na plátne ja natoľko nenáročný. 
Mám na mysli pomernú časť americkej kinematografie, ktorá stále statočne zapĺňa väčšinu kinosály bez väčšej námahy, nie americkú nezávislú scénu a festivalovky. Tie sa bohužiaľ do programu kín často ani nedostanú...
 

Ak sa stále európskej, či nebodaj ázijskej kinematografii stránite, odporúčam v tom prípade radšej siahnuť po amerických seriáloch. V seriálovom svete je to totiž už o niečom úplne inom. Streamovacie médium Netflix vytvorilo za posledné roky také skvelé diela ako Stranger Things, Black Mirror, Orange is The New Black, či Narcos. Produkujú ich v takej frekvencii, že ich divák ani všetky nestíha sledovať. Jedine, že by dal výpoveď v práci a vzdal sa sociálneho života.

HBO nás zas potešilo Temným prípadom, Westworldom, či dobrodružnou fantasy, ktorá momentálne opäť ovláda filmový svet. Finálnu sériu Hier o tróny sleduje takmer každý seriálový fanúšik, ktorý je zvedavý, ktorá postava zo siedmich kráľovstiev nakoniec zasadne na trón.

Skutočne sa tak nemôžeme sťažovať na to, že nie je čo pozerať. Tieto seriály väčšina divákov pozná, pretože sú dostatočne známe a ľahko prístupné. Napriek tomu sa aj medzi nimi nájdu také, ktoré mnohých divákov obišli. Prečo tomu tak je, niekedy ťažko povedať. Rozhodne to nie sú oddychovky, ale spracovávajú skôr ťažšie témy a vyžadujú divácku pozornosť. Takýchto titulov sa ale určite netreba báť. Pridaná hodnota je totiž veľmi vysoká...

V tomto blogu vám predstavím 5 seriálov, ktoré sú z môjho pohľadu veľmi vzácne, pretože sú svojské, originálne a až mrazivo reálne. Častokrát sa však stretávam s tým, že o ich existencii mnohí nevedia.

1, Six feet under, USA (2001 - 2005)

Dráma / Komédia

Spočítam na jednej ruke ľudí z môjho okolia, ktorí tento seriál poznajú. Osobne ho zaraďujem medzi top 10 toho najlepšieho, čo som zo seriálového sveta videla. Cestu k nemu som si našla cez Alana Balla (scenáristu oscarovej Americkej krásy), ktorý pri Six feet under stojí nie len za scenárom, ale aj na režisérskej stoličke. Jeho charakteristické znaky tvorby (striedanie humorných scén s iróniou a následným nečakaným tragicko-bizarným vývojom deja) sú jasne badateľné aj tomto prípade.

Je to seriál, ktorý si vás buď získa alebo vaše sympatie úplne obíde. Jednotlivé postavy nie sú práve tie, ktoré vám budú od prvého momentu sympatické. Ale dajte tomu trochu času a zamilujete si ich. Nie tak bežne, "seriálovo". K týmto si vytvoríte ozajstné puto. Prečo? Pretože sú až príliš reálne.

Dej sa točí okolo rodiny Fisherových, ktorá vlastní pohrebný ústav. Takže áno, v deji občas uvidíte rôzne zaujímavé scény a čo to sa o starostlivosti o mŕtvoly aj priučíte.

Každá jedna postava je úplne iná, jedinečná a svojská. Budete ich milovať, chápať, zdieľať ich pocity, občas aj nenávidieť a odsudzovať. Ale v konečnom dôsledku im ich konanie vždy odpustíte.

Pripravte sa na upätú matku Ruth a jej mladšieho syna Davida (Michaela C. Halla väčšina divákov pozná skôr v pozícii psychopata Dextera, no v tomto prípade hrá citlivého homosexuála, ktorého milencom je černošský policajt Keith). Dej obohacuje aj rebelská dcéra Claire, ktorá sa s každodennými životnými prekážkami vysporadúva skutočne svojráznym spôsobom. Starší syn Nate sa spolu so svojou priateľkou Brendou so všetkých síl snaží o vytvorenie normálneho partnerského vzťahu. S ich svojskými a komplikovanými povahami sa ale skôr zdá, že sa snažia o nemožné.

Každý diel začína niečou cudzou smrťou. Niečo sa končí, niečo začína. Niekto v tom vidí morbídnosť, ja v tom vidím kolobeh života. Six Feet Under vás o živote veľa naučí. Možno aj to, že každý deň strávený nad zemou, je jeden z tých lepších.

Dokonale prepracované ľudské vzťahy, smútky, radosti, bolesť. Ak máte radi čierny humor, tak sa nebudete vedieť nabažiť. Tento seriál obsahuje niekoľko emocionálne maximálne vyhrotených scén, no v tomto prípade sa nimi necháte dobrovoľne rozdrviť. 

2. The Leftovers, USA (2014 - 2017)

Dráma / Fantasy

Toto dielo je obrovským vystúpením z komfortnej zóny. Prvá časť je úplný chaos a po pár dieloch zistíte, že v tomto chaosnom móde tvorcovia veselo pokračujú. Nečakajte, že v tom po chvíli budete mať jasno, nečakajte odpovede na svoje otázky. Dostanete netradičné postavy, ktoré robia šialené veci a nikto vám nevysvetlí prečo. Síce ich pohnútky tušíte, ale sú to len vaše domnienky a či sú správne sa dozviete buď neskôr alebo možno vôbec.

Predstavte si, však, že žijete vo svete, v ktorom odrazu zmiznú 2% ľudskej populácie. Len tak, z ničoho nič. Sú fuč. A medzi nimi aj niekto vášmu srdcu veľmi blízky. Neviete, kde je, či vôbec je a či ho ešte niekedy uvidíte. Nestihli ste sa s ním rozlúčiť, možno posledná vaša spoločná chvíľa skončila nepeknou hádkou... Ako by ste sa s takouto informáciou vysporiadali?

Vydržte prvých pár častí, ktoré vám dajú riadne zabrať. Neodsudzujte hneď častokrát absurdné konania hlavných hrdinov. Pretože čo sa v takejto situácii vôbec dá pokladať za absurdné? Dajte tomu čas a zrazu sa všetko obráti. Niečo neidentifikovateľné vás bude nútiť sledovať osudy týchto nešťastných postáv ďalej. Možno to NIEČO nazvať originalitou, ktorú seriálu nemožno uprieť. Možno ide o číru zvedavosť, kedy sa začnú odkrývať jednotlivé nejasnosti a možno nakoniec zistíte, že tá záhadnosť, ktorá obklopuje celý seriál je to, čo vás vlastne na tom baví úplne najviac.

Seriál, ktorý sa masám nikdy nezapáči, pretože väčšina divákov potrebuje mať vo veciach jasno a mať všetko vysvetlené. Ale ak pochopíte, že v tomto prípade nie sú dôležité odpovede, tak si to užijete. Hudba je úžasná, herci výborní (najmä svätá trojka Justin Theroux, Carrie Coon a Christopher Eccleston), tak vystúpte z komfortu a poďte trpieť spolu s nimi. Skutočne iba malý kúsok neba, ktorý zmizol spolu s 2% ľudí, chýba k úplnej dokonalosti.

3, This Is Us (USA, 2016 - 2019)

Komédia / Dráma

This Is Us je romantická, no neprehnaná a stále realisticky poňatá, pestrá mozaika ľudských vzťahov. V tomto prípade tu máme veľmi silný pilot, ale úroveň nepoľavuje ani po niekoľkých ďalších dieloch, ako sa to pri mnohých iných seriáloch spravidla stáva. 

Sympatickí manželia Jack a Rebecca. Deti - Kate a Kevin sa narodili z trojčiat, no ich súrodenec to pri pôrode neprežil. Rodičia sa preto rozhodli adoptovať si aj Randalla, ktorý sa narodil presne v rovnaký deň. Šťastie na tých svojich príliš nemal, pretože jeho biologický otec ho nechal opusteného pri hasičskej stanici.

Pravidelne sa na striedačku ocitáme v troch rôznych časových obdobiach - 1980 (narodenie detí), 1987 - 95 (dospievanie detí), až súčasnosť, v ktorej deti rodičov vedú už vlastný dospelácky život. Prelínanie časových úsekov je ale zobrazované pochopiteľne a divák sa v ňom nestráca.

V This is Us herci podávajú skvelé a presvedčivé výkony. Čakajú vás tri série plné obyčajných , ľudských, autentických a často komplikovaných vzťahov, pri sledovaní ktorých sa vám možno zíde mať po ruke aj nejaké tie vreckovky.

 

4. Pustina (Česko, 2016)

Dráma / Mysteriózny

Tip na ďalší seriál od HBO Europe je síce českého pôvodu, ale možno práve o to viac by som naň rada upriamila pozornosť. Mysteriózny 8-dielny miniseriál prekvapí v tom najlepšom slova zmysle. 

Jedna dedina, nachádzajúca sa na ložiskách hnedého uhlia. Jedna ťažobná spoločnosť, ktorá má o tento poklad veľký záujem a výmenou za vzdanie sa vlastných domovov ponúka ich obyvateľom vysoké odstupné. A ešte jedno zmiznuté štrnásťročné dievča samotnej starostky dediny.
 

A ako sa v ťažkých situáciách bežne odkrýva pravá tvár ľudí a ich skutočný charakter, tak v tomto prípade sledujeme postupný a kompletný rozklad celej dediny, v ktorej si na prvý pohľad spočiatku každý pomáhal.

Veľmi slušné herecké výkony na čele s Jaroslavom Dušekom, ktorý je absolútnou topkou. 
Intrigy, napätie a prekvapujúce momenty, ktoré diváka poriadne mätú.

Seriál o skutočných charakteroch a o hľadaní pravdy v obrovskej pustine...

 

5, Ostré predmety (USA, 2018)

Dráma / Thriller

V minisérii HBO GO sa v hlavnej úlohe novinárky Camilie predstavuje Amy Adams. Po rokoch sa vracia kvôli práci do rodného mestečka Wind Gap v  Missouri, aby odhalila tajomstvo surových vrážd dvoch malých dievčat. Jej príchodom sa celý prípad ale začína viac zamotávať ako rozuzlovať...

Podozrivých je niekoľko, no popritom ako sa mladá novinárka snaží získať čo najviac informácii k prípadu, rieši aj svoje staré spory s vlastnou matkou Adorou (Patricia Clarkson). Lepšie povedané, riešenie hľadá na dne fľaše a podlieha aj sebadeštruktívnym sklonom.

Osem epizód, miestami až veľmi pomalé tempo vývinu deja, no zároveň niekoľko veľkých prekvapení. A finále, to vám podrazí kolená.

Po záverečných titulkách každej časti nasleduje text, v ktorom je vyzvaný každý, kto trpí alebo pozná niekoho, kto má problém so sebapoškodzovaním, či bratím návykových látok, aby sa obrátil na linku podpory zriadenú Úradom pre liečbu duševných porúch a závislostí.

Sharp Object rieši vážne témy, nie je to klasický seriál, ktorý chce iba prvoplánovo zaujať. Naopak, je to citlivá atmosferická záležitosť pre vnímavého diváka.

 

Pokiaľ ste niektorý zo spomínaných seriálov videli alebo sa naň chystáte, napíšte spätnú väzbu.

Nie len v bežnom živote, ale aj pri výbere filmov, či seriálov by sme mali byť nároční. Vyžadujme kvalitu a potom sa bude aj viac produkovať.

 

Pokiaľ ma chcete podporiť, zdieľajte moje články alebo sledujte moju tvorbu tu:

Facebook           csfd           Instagram


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Samuel Marec - Fórum

Takto bude vyzerať koniec budúcnosti (píše Samo Marec)

Nevnímame to, lebo sa nás to zatiaľ netýka.

Kočnerovi z polície donášali o jeho kauzách aj o Kuciakovej vražde

Ukázala to komunikácia cez aplikáciu Threema.

Píše Marek Maďarič

Nadávať na Fica nie je výučný list (píše Marek Maďarič)

Výmena vlády je zrelá, ale nie istá.


Už ste čítali?