Kedy budeme schopní prijímať inakosť? LGBT téma vo filme.

Autor: Simona Sopiaková | 26.12.2018 o 13:55 | (upravené 26.12.2018 o 20:39) Karma článku: 10,09 | Prečítané:  7029x

Pokiaľ pozeráme tie správne filmy, tak nás učia. Učia nás vnímať iné kultúry, učia nás väčšej tolerantnosti, empatie a pochopeniu. 

Napriek tomu, že žijeme v 21. storočí, ešte stále sa nájde dosť ľudí, ktorí v určitých okamihoch pred realitou radšej zatvárajú oči. Pretože nie je tak celkom podľa ich predstáv, pretože sa vymyká z tradičných rozmerov a automaticky je tak vnímaná ako pokrútená, zvrátená, v neporiadku. Samozrejme, veľký aspekt pri posudzovaní čo je správne a čo už tak celkom nie, zohráva naša výchova, náboženstvo, ľudia, ktorí nás obklopujú a ovplyvňujú a možno aj strach z toho, že ak niečo atypické budeme tolerovať, prestane nás tolerovať naše okolie. No každý máme vlastnú hlavu a právo súdiť niečo, či niekoho, nemá azda nikto z nás.

Film je nie len skvelým nástrojom zábavy, ale je to aj umenie, ktoré sa nás snaží vzdelávať. Aj vďaka nemu som objavila nové kultúry, pochopila ich zvyky a odlišný spôsob života. Naučila som sa vo filme  počúvať iné jazyky než slovenčinu, češtinu, či angličtinu.  Naučil ma vnímať a prijímať inakosť, ktorá je všade na svete.

V tomto článku sa chcem venovať tematike LGBT vo filme. LGBT je skratka pre lesbický, gay, bisexuálny a transrodový. V oblasti ľudských práv sa ľudia zaraďujúci do jednej z týchto skupín často stretávajú so spoločenskými problémami, s obmedzovaním vlastných práv a samozrejme s opovrhovaním a nepochopením okolia.

Myslím, že túto tému vo filme väčšina divákov nevyhľadáva buď vôbec alebo po nej pátra skôr za účelom zvedavosti - dúfajúc v zaujímavé sexuálne scény alebo v možnosť kritiky a pohoršenia, nie však za účelom pochopenia a nájdenia iných pohľadov.

Keď som minulý mesiac bola v kine na Bohemian Rhapsody (film, ktorý primárne nerieši sexuálnu orientáciu Freddieho Mercuryho ale jeho život ako taký a zároveň je oslavou zrodu kultovej kapely Queen) pri scéne, kde si dal obyčajnú pusu (!) s osobou rovnakého pohlavia som za sebou započula prekvapivé krátke výkriky a dokonca aj komentovanie "toto babke nepovieme, že sme videli...". Najprv mi táto poznámka prišla vtipná, lebo babke sa naozaj všetko nehovorí. Ale išlo o obyčajnú pusu, žiadne neprimerané sexuálne orgie. Nie je to potom pokrytectvo, niekoho obdivovať, ale zároveň ho tak celkom neprijímať takého, aký je, so všetkým, čo k nemu patrí?

Tituly, ktoré vám v tomto blogu predstavím však ani náhodou nie sú súce pohoršenia. Stvárňujú ľudské vzťahy nežne, dojemne a realisticky. Pretože tieto vzťahy nie sú o nič menej reálne ako tie klasické. Nie je to žiadny módny trend, ani choroba, ktorá sa dá vyliečiť. Je to iba láska.

Tí, čo poznajú môj filmový vkus, vedia, že milujem tvorbu mladého francúzskeho režiséra Xaviera Dolana. Vo svojich dielach spracováva náročné a kontroverzné témy, preto v tomto zozname spomeniem hneď dva jeho filmy.
Prvým z nich je jeden z jeho najvydarenejších počinov z roku 2012 - Laurence Anyways.
Hlavná postava Laurence prechádza zásadnou životnou zmenou sebaspoznávania sa. Miluje svoju životnú partnerku Fred, no nedokáže sa už viac tváriť, že sa cíti ako muž. Dokáže Fred prijať jeho vlastné ja a žiť v plnohodnotnom vzťahu s mužom, ktorý odrazu nosí silonky a na perách rúž?
Priznať si sám pred sebou, že ste niekto iný, dá zabrať. Priznať to pred celým svetom a sledovať reakcie okolia si vyžaduje ešte väčšiu dávku odvahy. 

Spomalené zábery, krásne videoklipové scény zabalené do nádherných farieb a veľa emócií.
Film získal ocenenie Najlepší kanadský celovečerný film na Toronto IFF a cenu za Najlepšiu herečku si z Cannes odniesla za postavu Fred Suzanne Clément.

 

Prejdem rovno k druhému filmu tohto režiséra.
Dráma Tom na farme sa prekvapujúco odohráva na farme v Québecu, na ktorú Tom z Montrealu prichádza kvôli pohrebu svojho milenca Guillaumea. Po príchode šokujúco zisťuje, že priateľova rodina o jeho existencii nikdy nepočula a už vôbec netuší, že jeho vzťah k ich synovi nebol iba kamarátskeho, ale intímneho charakteru. Trpké zistenie s Tomom zamáva. Jediný, kto celú situáciu rýchlo pochopí je Guillameov brat, no ten sa za žiadnych okolností nehodlá pripustiť, aby realitu pochopila aj jeho mama. Chce zachovať bratovu pamiatku v jeho "normálny a usporiadaný život" a tak s Tomom rozohráva nebezpečnú hru.

Xavier Dolan aj v tomto prípade pracoval na precíznom rozvinutí psychológie postáv a vytvoril niekoľko skutočne mrazivých scén. Napínavá atmosféra, na pozadí skvele zvolenej dramatickej hudby, vzbudila u kritikov opäť pozitívne ohlasy. Za film Tom na farme získal, vtedy ešte len 24-ročný režisér, cenu FIPRESCI (Venezia IFF).

Ak vás tieto dva filmy zaujali, nenechajte si ujsť aj jeho debutový film Zabil som svoju matku, ktorý je čiastočne autobiografickým dielom. Xavier sa v tomto prípade postaral nie len o réžiu, scenár, ale v snímke si zahral aj hlavnú postavu dospievajúceho homosexuálneho chlapca.

Minuloročná Thelma od škandinávskeho režiséra Joachima Triera tak trošku vybočuje z radu svojim zaujímavým mixom žánrov dráma/fantasy/horor/mysteriózny.  
Thelma začína svoj vysokoškolský život. Prvýkrát je odpútaná od prísnych rodičov a spoznáva doposiaľ neznáme pocity ako nezávislosť, slobodu a aj prvé (zakázané) zamilovanie do svojej spolužiačky Anji. Čoskoro sa začnú diať veľmi zvláštne veci a pred očami diváka sa postupne budú odkrývať tajomstvá z Thelminho doterajšieho života a detstva. 
Režisér skúma dopad výchovy rodičov na dospelého jedinca, potláčanie vlastného ja a túžob, ktoré sa z celej sily snažia vydrať na povrch.

Nasledujúci film som spomínala už v mojom minulom článku o piešťanskom Cinematiku, na ktorom som ho mala možnosť vidieť. Najväčšia sála na Slovensku bola síce na Prevýchove Cameron Postovej kompletne zaplnená, no počas premietania z nej zopár ľudí poodchádzalo. Dôvodom ich odchodu boli dozaista niektoré sexuálne ladené scénky, či kritika náboženstva, ktorá niektorým divákom očividne nebola pochuti. 
Mňa vo filme veľmi potešila prítomnosť skvelej Sashy Lane, no mužskému oku ulahodila asi ešte viac krásna Chloë Grace Moretz. Tá si zahrala hlavnú postavu Cameron, ktorá bola prichytená pri intímnej chvíľke s kamarátkou.

Vo filme sledujeme prevýchovu rovnako "skazených" detí odohrávajúcu sa v deväťdesiatych rokoch v špeciálnom inštitúte pre mladistvých, kde sa ich vychovávatelia snažia priviesť späť na správne chodníčky prostredníctvom vhodných aktivít a kresťanstva. Nikomu z nich nedochádza, že homosexualita nie je choroba, na ktorú zaberá otčenáš...

Film ako celok nehodnotím za nadpriemerne výrazný. Ale je hodný povšimnutia už len preto, že upriamuje pozornosť na pokrivené vnímanie homosexuality vyhradenou spoločnosťou v deväťdesiatych rokoch.

Mojim obľúbencom je aj minuloročný film Daj mi tvoje meno.
Oliver prichádza do talianskej vily k liberálnym rodičom a ich synovi Eliovi na študentský pobyt. Ten z jeho príchodu nie je dvakrát nadšený. Postupom času prichádza k ich vzájomnému spoznávaniu sa a Elio prekvapivo zisťuje, že má k tomuto Američanovi bližšie ako by možno sám chcel...
Čarovné severné Taliansko, vášeň poletujúca vo vzduchu a k tomu dvaja neskutočne správni rodičia, ktorých by potrebovalo mať každé dieťa. 

 

Za azda jeden z najznámejších filmov s touto tematikou je Život Adèle. Film vzbudil pozitívne ohlasy nie len u kritikov, ale aj u mnohých divákov.
Veľa filmov s LGBT témou obsahuje iba jemné sexuálne scény. Touto cestou sa tvorcovia snažia diváka úplne nevyľakať, pretože si uvedomujú, že sa vďaka nim tak či tak odrazu ocitá na pôde mimo svojej komfortnej zóny. Pozornosť sa upriamuje skôr na psychológiu postáv a na vyjadrenie lásky, než na živelný sex.

Naproti tomu sa Život Adèle s divákom vôbec nemazná. Ukazuje veci také aké sú. Otvorene, bez hanby, no zároveň aj veľmi citlivo. 
Hlavná hrdinka Adèle sa ocitá na hranici medzi detstvom a dospievaním. V labyrinte života hľadá samu seba a svoje miesto v ňom. Takmer trojhodinová dĺžka ponúka dostatok priestoru na komplexný rozbor jej osobnosti. Adèle spoznáva Emmu, ktorá jej rozhodne neimponuje len vďaka jej výrazným modrým vlasom. Stáva sa jej priateľkou a milenkou. Zažívajú spolu radosť, smútok, životné pády, vášeň a popritom všetkom dospievajú. 

Dlhé autentické scény spolu s nadštandardnými výkonmi oboch predstaviteliek vytvárajú surový a nezabudnuteľný snímok, na ktorý sa nepozerá vždy ľahko. Či už ide o intímne scény alebo na bolestivé hádky dvoch mileniek plné plaču a sopľa tečúceho po tvári. 

Film tunisko-francúzskeho režiséra Abdellatifa Kechicheho pobral ceny po všetkých možných festivaloch na svete a rozhodne sa tak zaradil medzi najznámejšie filmy s LGBT tematikou v súčasnosti. 

 

Ak ste už všetky spomínané filmy videli, vo februári budúceho roka bude mať slovenskú kinopremiéru belgický film Dievča. Zatiaľ stihol obletieť niekoľko festivalov (a dopadol veľmi úspešne), odbil si už aj premiéru v českých kinách, no na Slovensku sme ho mohli doteraz vidieť iba na MFF Cinematik

Hlavná hrdinka Lara je trans žena. Narodila sa ako Victor, v tele chlapca, ktoré nepovažuje za svoje vlastné a tak podstupuje zdĺhavé hormonálne a chirurgické procedúry. Zároveň je jej snom stať sa uznávanou tanečnicou a tak navštevuje prestížnu baletnú školu. V tomto prípade sú jej rodina, priatelia a pedagógovia na jej strane a snažia sa jej byť pri jej náročnej transformácii čo najväčšou oporou. Napriek tomu film zachycuje jej útrapy, bolesť, hormonálne výkyvy a všetky iné prekážky, ktorým musí čeliť počas náročnej cesty za telom, v ktorom sa bude cítiť šťastná a konečne sama sebou.

 

Medzi ďalšie tituly s LGBT témou patrí aj známa Skrotená hora, Chlapci neplačú, smutná Philadelphia s Tomom Hanksom, či oscarový Moonlight. Ak vás táto tematika zaujíma a budete chvíľu pátrať, určite nájdete množstvo ďalších titulov, ktoré stoja za pozretie.

Verím, že som týmto článkom nikoho nepobúrila, ale skôr motivovala pochopiť to, že každý z nás sme iní. Povahovo, výzorovo, názorovo a možno aj svojou sexuálnou orientáciou. Ale možno práve tá inakosť robí tento svet zaujímavým.

Ak ma chcete podporiť, sledujte aj moju Facebook Page Simona v krajine filmov, či Instagram simonavkrajinefilmov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?